Monitor do komputera – czym kierować się podczas wyboru?

Podczas wybierania odpowiedniego monitora do komputera warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Bardzo istotny jest między innymi rodzaj matrycy oraz kąty widzenia, znaczenie mają również proporcje ekranu. To właśnie od tych czynników uzależnione jest to, czy dany monitor do komputera lepiej nadaje się do biura, domu, czy też do szkoły. Niektóre lepiej sprawdzają się do tworzenia grafiki, a inne do odtwarzania filmów. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rozdzielczość oraz przekątna ekranu

monitor do komputera

Warto wiedzieć na wstępie, iż duża przekątna wcale nie zapewnia większego komfortu pracy. Zdarza się, że wystarczającym okazuje się monitor 19 cali, szczególnie w przypadku osób, które pracują na komputerze na przykład pisząc, czy też tworząc projekty. Wówczas ogarnięcie całego monitora do komputera wzrokiem bez konieczności poruszania głową w przypadku pracy w małym pomieszczeniu może nie być możliwe. Na dłuższą metę takie rozwiązanie bywa męcząca. Z tego też powodu jeżeli monitor nie będzie ustawiony dalej od oczu niż 50 cm to lepiej wybrać mniejszy i praktyczny monitor do komputera.

Proporcje

Monitor do komputera powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika także pod kątem proporcji. W przypadku popularnego Full HD o proporcjach 16:9 jego zaletą jest duża kompatybilność. Prawie wszystkie treści w Internecie są przystosowane właśnie do takich proporcji ekranu. Bardzo popularne są także monitory do komputera 16:10, które zapewniają mniej prostokątny, ale nadal panoramiczny obraz. Format 21:9 to z kolei proporcje kinowe – podczas wyświetlania filmów i grania w wiele gier na takim monitorze nie pojawiają się czarne paski na dole i na górze ekranu.