Urządzamy biuro – jaki papier do drukowania wybrać?

Czy tani papier ksero może być dobry? Standardowe formaty A4 dostępne są w wielu opcjach. Co należy sprawdzić, aby dokonać właściwego wyboru?

Urządzając biuro warto odpowiedź na pytania:

  • dla kogo drukujemy?
  • co drukujemy?
  • ile ma przetrwać dokument?
  • jakie wymogi techniczne ma drukarka?

Jeśli drukujesz dużo na użytek wewnętrzny biura 

Większość papierów ksero nawet tych drożnych dostępna jest w gramaturze 80 g/m2. Jest to wystarczająca jakość do obiegu dokumentów w biurze. Grubość papieru odpowiada za jego trwałość – standardowo nie powinna być mniejsza niż 110 mikronów. Zapewni to podstawową odporność na zginanie. Zapewniając dwie powyższe cechy, wybierzemy optymalny, ekonomiczny papier do codziennego użytku.

Kiedy sięgnąć po droższe odpowiedniki?

papier ksero

Inne opcje należy rozważyć, jeśli planujemy drukować w kolorze. Tani papier ksero można kupić np. na tej stronie. Jednak nie wystarczy do wydruku zdjęć w kolorze. Jeśli dokumenty są przeznaczone na zewnątrz np. jako oferty dla klienta, którego planujemy pozyskać – opłaca się rozważyć inne opcje. Ozdobne papiery ksero dostępne są w gramaturze od 160 g/m2. Klasa papieru tzw. „ilość bieli w bieli” pozwoli zadbać o pierwsze wrażenie. 

Ograniczenia sprzętowe

W zależności od posiadanej drukarki dobieramy pożądaną grubość papieru. Urządzenia przystosowane są do określonych gramatur papieru, które potrafią obsłużyć. Na rynku występują również papiery, które wymagają utrwalenia druku wysoką temperaturą. Taką możliwość mają wyłącznie drukarki laserowe. Warto sprawdzić opisy papierów, aby uniknąć przypadku, w którym po wydruku atramentowym obraz zmazuje się z papieru.